Povežite se s nama

Vijesti

Možemo upozorava: Lürssen grupacija gomila nekretnine, imaju 70 povezanih tvrtki

Objavljeno

na




Na današnjoj konferenciji za medije riječki ogranak stranke Možemo! ukazao je na gomilanje nekretnina u rukama Lürssen grupacije, te na postojanje mreže od preko 70 trgovačkih društava, sa zajedničkim nazivnikom Gitone, odnosno Lürssen grupacije, u kojoj se očituju brojni međunarodno utvrđeni indikatori za povećani rizik od  raznih vrsta netransparentnog poslovanja. Iz stranke Možemo! pozivaju lokalnu i državnu vlast na održiviji razvoj grada, a Lürssen na transparentnost u poslovanju.

“U svjetlu sveopćeg medijskog desanta glede očekivanog budućeg izgleda nove marine Porto Baroš, kao i općenito budućem izgledu Rijeke i Opatije, smatramo da je važnoistaknuti dva aspekta vezana za Lürssen grupaciju odnosno odnos vlasti prema tim investitorima, koji mnogima, namjerno ili slučajno, promiče jednako kao što im je prije dvije godine promaknuo problem u natječaju za luku nautičkog turizma Porto Baroš. Podsjetimo, tada smo ukazivali na problematičnu točku u natječaju koji predviđa proširenje koncesije na cijelu riječku rivu bez dodatnog natječaja, jednom kad se dobije uporabna dozvola za luku Porto Baroš. Tada smo govorili da je to, najblaže rečeno, u potencijalnoj koliziji sa Zakonom o koncesiji i da je pravi cilj trgovačkog društva ACI Gitone dobivanje u koncesiju cijele riječke rive od Exportdrva do Boonkera”, podsjetio je Nebojša Zelič.

Sada bismo htjeli istaknuti dva druga aspekta vezana zagrupaciju Lürssen i društvo Gitone, na koja je potrebno upozoriti i s kojima je potrebno upoznati građanke i građane Rijeke. Prvi se odnosi na kupovinu čitavog niza firmi i nekretnina, kako na širem riječkom području, tako i u samom gradu Rijeci. Trgovačka društva vezana za Lürssen i Gitoneveć su postali vlasnici najatraktivnijih nekretnina kroz društva Liburnia Riviera Hoteli, Forum ugostiteljstvo, Bevanda Lido, ali i manje poznata društva kao što je primjerice Aeris, koji se isto bavi poslovanjem nekretninama. Da javnosti bude jasnije, govorimo o Terminalu, Karolini, Boonkeru, opatijskim hotelima i vilama. U stvari, radi se o vlasništvu i kontroli jedne korporacije nad čitavim nizom nekretnina u obalnom pojasu. Neminovna posljedica toga je gentrifikacija cijelog centra grada Rijeke sa svim svojim negativnim posljedicama kao što su visoke cijene nekretnina zbog kojih je već sada mnogima postaje teško živjeti u Rijeci. Također, posljedica toga je i razvoj sadržaja na tome prostoru koji neće biti financijski dostupan mnogim građankama i građanima. Ako se tome doda još i planirana koncesija nad cijelom putničkom obalom onda je sasvim jasno da će građanke i građani Rijeke potpuno izgubiti demokratsku kontrolu nad upravljanjem velikim i značajnim dijelom svoga grada. U stvari, najvažnijim dijelom grada upravljat će jedna privatna korporacija u skladu sa svojom poslovnom politikom, a ne u skladu s javnim interesom”, istaknuo je Zelič.

“Uz ovaj, htjeli bismo ukazati i na još jedan potencijalno problematičan aspekt. Naime, pretražujući javni sudski registar trgovačkih društava veoma je lako utvrditi da društvo GITONE Kvarner d.o.o., inače član osnivač društva ACI-GITONE d.o.o. koje je dobilo koncesiju za Porto Baroš, ima u vlasništvu kao jedini član osnivač ukupno 15 aktivnih trgovačkih društava, društvo Gitone Beteiligungsverwaltungs GMBH, Austrija, ima 13 aktivnih trgovačkih društava, a Johannes Böck, direktor gore navedenih društava, u svojem vlasništvu ili pak pod vlastitom “direktorskom palicom” ima čak 70-ak aktivnih trgovačkih društava. Većina tih društava registrirana je za potpuno iste djelatnosti, većinom za ugostiteljstvo te poslovanje nekretninama.

Bio bi to običan kuriozitet, čak i formalno legalne naravi, jer nije ilegalno osnovati ili posjedovati više trgovačkih društava, da sva ta društva ne čine svojevrsnu mrežu na način da ih povezuju brojni detalji kao ista sjedišta, isti čelni ljudi od kojih neki imaju adrese prebivališta na istim adresama na kojima druga društva imaju sjedište, isti datumi osnivanja, doslovno jednake djelatnosti, i sl. Sve nabrojene pojavnosti su službeni indikatori, tzv. “red flags”, koji ukazuju na povećan rizik od raznih aktivnosti od netransparentnog poslovanja pa do pranja novca. Transparency International te Financial Action Task Force – FATF, kao vodeći međunarodni entiteti u borbi protiv korupcije, pranja novca i financiranja terorizma, godinama izdaju i ažuriraju preporuke za države, a među glavnim kriterijima, indikatorima i znakovima za uzbunu su upravo ove gore iznijete situacije. Upravo je FATF neki dan objavio sivu listu visokorizičnih zemalja što se pranja novca tiče te je na listi i Hrvatska, i to kao jedina država iz EU”, navela je Morena Lekan.

Republika Hrvatska je, sukladno direktivama EU o mjerama osiguranja transparentnosti stvarnog vlasništva nad pravnim subjektima, uvela obvezu upisivanja u Registar stvarnih vlasnika, međutim, u nedostatku adekvatnih načina kontrole, a i sankcija, taj registar, kod onih radi kojih je formiran, izaziva podsmijeh, a ne strah. Želimo naglasiti da ovime ne tvrdimo da se kod spomenutih investitora GITONE grupe radi o kriminalnim radnjama, međutim, želimo skrenuti pažnju na neobične okolnosti koje u domaćem i međunarodnom pravu inače predstavljaju razlog za dubinsku analizu i kontrolu”, zaključuje Lekan.

“Također, okolnosti oko brze prodaje atraktivnih nekretnina u Rijeci i okolici iznimno su neobične i nedovoljno transparentne te nas zabrinjava činjenica da ova situacija prolazi ne samo bez ikakve institucionalne kontrole, već i uz očiti poticaj lokalne SDP-ove i državne HDZ-ove vlasti. U svjetlu te činjenice, aktivnosti Lürssen grupacije nadilaze razinu diskrecijskih odluka unutar obične poslovne politike društva. Njihove aktivnosti imaju veliki utjecaj na život i budućnost građanki i građana te je, stoga, nužno da o svojim namjerama i aktivnostima vrlo jasno i transparentno komuniciraju u javnosti, što ih ovim putem pozivamo da učine. Aktualne vlasti na lokalnoj i nacionalnoj razini već neko vrijeme pokazuju naklonost prema monokulturi turizma i ugostiteljstva, što sigurno neće donijeti prosperitet građanima, ali će itekako koristiti onima koji već posluju s preko 70 trgovačkih društava i posjeduju ključne pozicije u gradu. Drugim riječima, temeljiti razvoj na monokulturi vrlo je problematično, a kada se unutar te monokulture razvija monopol, onda je to razlog za ozbiljnu zabrinutost.”, istaknula je Iva Davorija.

Za razliku od spomenutih političkih opcija, Možemo! smatra da Rijeka zaslužuje održiviji razvoj, usmjeren prema podizanju kvalitete života građana, a ne razvoj koji će građanima oduzeti ono što smo zajednički stvarali desetljećima, a onda još k tome i bez ikakve kritike ili javne rasprave pogodovati stranim investitorima.

”Pozivamo nadležne institucije i medije da izvrše detaljnu analizu navedenih činjenica, gradsku vlast da se očituje o ovoj situaciji, a građanke i građane pozivamo da kritički promisle o tome tko dobiva, a tko gubi u ovoj igri serijskog otvaranja trgovačkih društava i rasprodaje ključnih resursa”, zaključuju u riječkom Možemo!

Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing

Rijeka Plus obavijesti

29.08.2024.

Obavještavamo korisnike kako će prodajno mjesto Rijeka plusa (Jelačićev trg 3) u razdoblju od 02.09. do 14.09.2024.g. iznimno raditi od 06:30 sati do 13:00 sati, a subotom od 07:30 do 12:00 sati. Korisnici parkirne karte mogu jednostavno i brzo produljivati internet bankarstvom.

Fiuman Plus

Društvene mreže