Vijesti - Rijeka
Od listopada nova večernja linija vlaka Rijeka – Matulji
Građani Matulja i Rijeke od 6. listopada 2025. godine dobit će dodatnu željezničku liniju koja će s riječkog kolodvora polaziti u 20:55 sati. Odluka je donesena nakon što je gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić na inicijativu građana uputila zahtjev HŽ Putničkom prijevozu, a Uprava HŽPP-a prihvatila prijedlog i najavila nastavak suradnje na razvoju integriranog javnog prijevoza s KD Autotrolej.
U nastavku prenosimo priopćenje Grada Rijeke u cijelosti:
“Temeljem inicijative građana i njihovih upita o potrebi povećanja broja polazaka na relaciji Rijeka – Matulji, gradonačelnica Iva Rinčić uputila je zahtjev HŽ Putničkom prijevozu, čiji su se predstavnici, Predsjednik Uprave HŽ Putnički prijevoz Željko Ukić, direktorica prodaje i marketinga Snježana Malinović i šef RJ Rijeka Željko Tulić, u vrlo kratkom roku odazvali na sastanak, na kojem je dogovoreno pokretanje dodatne linije na relaciji Rijeka – Matulji, koja će od 6. listopada 2025. godine polaziti iz Rijeke u 20:55 sati.
„Zadovoljna sam spremnošću HŽPP-a da sluša potrebe naših građana, jer upravo ovakve konkretne mjere doprinose kvaliteti života, mobilnosti i boljem i učinkovitijem željezničkom prijevozu za sve.“ istaknula je gradonačelnica Iva Rinčić.
Također, na sastanku održanom u petak, 29. kolovoza, bilo je riječi o nastavku suradnje po pitanju uključivanja željeznice u sustav javnog gradsko-prigradskog prijevoza, koji će se svakako nastaviti i iduće godine, čime se promiče integrirani oblik prijevoza putnika i jača povezanost željezničkog prometa s ostalim oblicima javnog prijevoza. Riječ je o mjesečnim i pojedinačnim kartama KD Autotrolej s kojima je, bez dodatne nadoplate, moguć i prijevoz vlakom, odnosno, svi korisnici mjesečnih pokaznih karata, korisnici godišnjih radničkih i 65+ karata te korisnici tzv. cvikalica, imaju mogućnost do željenog odredišta doći i vlakom. Cilj nastavka suradnje u sklopu projekta integriranog putničkog prijevoza vlakovima HŽ Putničkog prijevoza i autobusima Autotroleja je potaknuti povećanje broja putovanja javnim prijevozom, te posljedično smanjiti broj osobnih automobila na cestama, povećati sigurnost u cestovnom prometu i doprinijeti smanjenju ispušnih plinova.
“Rado ćemo, kad god je to potrebno i moguće, razmotriti uvođenje novih linija i spremni smo na daljnju suradnju po pitanju učinkovitijeg prijevoza putnika” izjavio je Predsjednik Uprave HŽ Putnički prijevoz, Željko Ukić.
Razgovaralo se i o mogućnostima daljnje suradnje te o unapređenju postojeće kvalitete putničkog željezničkog prijevoza. Predstavnici HŽ Putničkog prijevoza, istaknuli su i kako je, od početka godine do danas gradsko-prigradskom prijevozu Grada Rijeke vlakom prevezeno oko 30.000 tisuća putnika od čega oko 70% putnika s prijevoznom kartom Autotroleja bilo pojedinačnom bilo pretplatnom (mjesečnom, godišnjom), a 33% putnika s kartom HŽPP-a. Ujedno, upravo u svrhu povećanja korištenja željeznice, prijevoz vlakom besplatan je za djecu, učenike, studente te umirovljenike i osobe starije od 65 godina, a ovim se potezom dodatno želi potaknuti građane na korištenje ovog oblika prijevoza u svakodnevnim aktivnostima.
Obje strane izrazile su zadovoljstvo i spremnost na zajedničku suradnju kao i na buduće iskorake u poboljšanju prijevoza putnika vlakovima”, stoji u priopćenju Grada Rijeke.









