Povežite se s nama

Vijesti

Umirovljenici educirani o zaštiti od raznih vrsta prijevara

Objavljeno

na

FOTO: PU primorsko-goranska


Kako bi što više zaštitili građane  i starije osobe od računalnih i drugih prijevara policija organizira preventivna predavanja u klubovima umirovljenika. Tako je prošli tjedan članovima Kluba umirovljenika „Sv. Nikola – Turnić“ predavanje održala policijska službenica Nives Kajfeš Grčko, dok je u Viškovu u prostorijama Kluba hrvatskih branitelja policijska službenica Ingrid Mavrić,  gerontodomaćicama održala predavanje u sklopu preventivne kampanje „Web heroj“, pod sloganom „Ulovi lika s weba koji tvoje eure vreba“, kao i o zaštiti od kaznenih djela imovinskog kriminaliteta.

Svaka gerontodomaćica skrbi o šest korisnika starije životne dobi, koji uglavnom ne izlaze iz kuće te su tijekom edukacije prepoznale i međusobno komentirale kojim prijevarama bi pojedini od njih bili najvjerojatnije žrtve, npr. većina korisnica nasjela bi na prijevare lažnih liječnika koji traže novac kako bi spasili njihovog sina ili kćer koji su navodno nastradali u nesreći, a jedan korisnik ne bi odolio ponudi za masažom ili mjerenjem tlaka prevarantica na kućnom pragu. Navedena diskusija još ih je više motivirala da sve informacije koje su čule na edukaciji čim prije prenesu svojim korisnicima.

U srijedu, 22. listopada preventivno predavanje održano je u Kraljevici za članove Udruge umirovljenika grada Kraljevice. Obzirom da je na području Kraljevice nedavno bilo nekoliko prijevara, u kojima prevaranti iskorištavaju osjećaj brige za djecu i pretvaraju se kao liječnici ili djelatnici bolnice kojima hitno treba dostaviti novac za liječenje, odnosno, operaciju njihove djece. Istaknuto je nekoliko primjera takvih prijevara nakon čega je jedan od sudionika edukacije podijelio svoje iskustvo pokušaja navedene prijevare, pri čemu se dobro snašao i osujetio prijevaru provjerom zdravstvenog stanja svoje kćeri s drugog telefona i uvjerio se da je ona dobro. No, ostao je osjećaj emocionalne uznemirenosti još nekoliko dana nakon toga. Stoga se građane savjetuje da, ukoliko oni ili njihova djeca koja su roditelji zaprime ovakav poziv, odmah prekinu daljnji razgovor, kontaktiraju svoje dijete i obavijeste o pozivu 192.

Cilj ovih predavanja je razvijanje samozaštitnih ponašanja koja smanjuju mogućnost viktimizacije starijih osoba. Osobe treće životne dobi su česte žrtve računalnih prijevara i kaznenih djela imovinskog kriminaliteta zbog životne dobi, samostalnog stanovanja, dobronamjernosti i neinformiranosti.

Naglašeno im je da se prevaranti koriste krađama identiteta putem e-maila, sms poruka i telefonskim pozivima, koriste se raznim sofisticiranim trikovima kako bi došli do novca. Također su informirani o prijevarama u kojima se navodi da platforma YouTube plaća korisnicima gledanje videa ili “lajkanje” sadržaja. Prevaranti će da bi stekli povjerenje žrtve najprije isplatiti manji dio novca nakon čega će zatražiti uplatu većeg iznosa  uz obećanje zarade.

Savjetuje se da budu oprezni i ne vjeruju dobivenim SMS porukama od strane nepoznatih osoba koje se mogu predstavljati kao policija  koja šalje obavijest o počinjenom prekršaju ili pošta o pristigloj pošiljci. U SMS poruci obično se od osobe traži da aktivira poveznicu koja će je usmjeriti na lažnu internetsku stranicu i/ili pristup lažnom obrascu u koje treba unijeti osobne i financijske podatke. Na taj način postaju žrtve prijevare. Oprezni trebaju biti i kod primamljivih oglasa i ponuda, pri čemu su upućeni da se najprije konzultiraju s osobom od povjerenja koja će ih savjetovati o sigurnosti te ponude.

Građane se senzibiliziralo i na kaznena djela krađa i prijevara u kojima su također najčešće žrtve osobe treće životne dobi. Navedeno je više primjera kojima se počinitelji služe da prevare žrtvu, odnosno, da dođu do njihovog novca.

Prisutni su iskazali zainteresiranost za ovu temu te navodili primjere iz svog i iskustva svojih poznanika (krađe, teške krađe počinjene na osobito opasan i drzak, telefonski pozivi iz stranih zemalja…).

Također, upućeni su da upozore svoje prijatelje, poznanike i rodbinu na sve vrste prijevara o kojima su čuli na predavanjima, a policija će nastaviti s educiranjem građana i članova klubova starijih osoba na području grada i županije.

Marketing
Marketing
Marketing tower-centar
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing

Fiuman Plus

Društvene mreže