Vijesti
CIHT: Na koji način udruživanja, nove tehnologije i umjetna inteligencija mogu pomoći u unaprijeđenju zdravstvenog turizma?
Drugi dan 11. Crikvenica International Health Tourism Conference (CIHT) u Hotelu Miramare u Crikvenici započeo je predavanjima i panel raspravom na temu klasterskih udruženja. Predsjednik udruženja slovenskih prirodnih lječilišta (SSA) Iztok Altbauer naveo je pozitivan primjer udruženja iz Slovenije, a riječ je o slovenskoj zelenoj wellness ruti: „To je biciklistička ruta koja povezuje slovenske toplice i termalna lječilišta. Nudi održivi način putovanja, a nakon svakog dana na redu je opuštanje i relaksacija u poznatim toplicama i lječilištima.“
Klasterska udruženja posebno su značajna kada je riječ o marketingu i prodaji jer podrazumijevaju udruženi budžet, znanja i resurse. „Često se zaboravi na mogućnost udruživanja, najčešće smo fokusirani samo na vlastitu firmu, instituciju ili projekt. Udruženja su posebno korisna u zdravstvenom turizmu i otvaraju nam mnogobrojne veće mogućnosti razvoja. ” – objasnila je Ivana Kolar, direktorica Julius Rose, tvrtke za poslovno savjetovanje i upravljanje projektima te dodala kako se kvaliteta zdravstvenog turizma u Hrvatskoj iz godine u godinu podiže na višu razinu. Nove potencijale razvoja nudi i povezivanje kulturnog turizma sa zdravstvenim, što je bila tema predavanja Simone Zagrodnik, predsjednice Udruženja europskih povijesnih termalnih gradova (EHTTA). Na koji način vlada može pomoći u osiguravanju uspješne i sigurne ustanove zdravstvenog turizma, objasnila je Paula Wilson, viša direktorica savjetovanja za vodstvo, upravljanje i poslovne rizike u tvrtki Vmarsh.
Korištenje novih tehnologija i umjetne inteligencije u zdravstvenom turizmu, bila je glavna tema četvrtog bloka predavanja te završnog panela. Sandeep Sharma, izvršni direktor i osnivač tvrtke Vmarsh Healthcare istaknuo je kako nove tehnologije mogu značajno unaprijediti usluge zdravstvenog turizma, ali nikako ne smijemo zanemariti važnost ljudskog faktora: „ Nove tehnologije često pomažu, ubrzavaju razne usluge koje želimo pružiti pacijentima, ali sve to treba biti u sinergiji sa zdravstvenim stručnjacima, njihovom stručnosti i empatijom.” Damir Medved, direktor EDIh Adrie prezentirao je načine na koje umjetna inteligencija i nove tehnologije mogu pomoći u poslovanju malih i srednjih poduzetnika u području zdravstvenog turizma. „ Mogu pomoći u bržoj komunikaciji s pacijentima, rehabilitaciji, u korištenju alata koji će olakšati administraciju zdravstvenim djelatnicima. Mogućnosti su razne, ali mali i srednji poduzetnici u Hrvatskoj većinom nisu spremni, a jedan od glavnih problema je nedostatak informacija te edukacija.” – rekao je Medved. Lejla Pock, direktorica Human Technology Clustera – Styria iz Graza, predstavila je svoj klaster. On okuplja oko 150 tvrtki u regiji koje djeluju u području zdravstva, a njihova je glavna zadaća pružiti kontakte, znanje i informacije za ovu zajednicu, u posljednje vrijeme vrlo često u području novih tehnologija. Cjelinu je zaokružilo predavanje Joška Brkića, menadžera za Aqua Maris, JGL pod nazivom Mikroplastika- rastuća plima zdravstvenih problema.
Na ovogodišnjoj CIHT konferenciji, u organizaciji TZG Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera te suorganizaciji Thalassotherapije Crikvenica i Termi Selce, svoja iskustva i znanja podijelilo je 13 predavača iz 7 različitih zemalja, a predavanje i panele je uživo i online pratilo više od 100 sudionika iz cijeloga svijeta.