Povežite se s nama


Gimnazija Andrije Mohorovičića u Rijeci dobila je opremu vrijednu čak 111 tisuća kuna kako bi provodila fakultativne predmete iz STEM područja. O tome je izvijestila i njihova novinarska skupina, a njihov članak vam prenosimo:

Dana 4. studenog 2016. u našoj je školi održan svečani program u školskoj knjižnici posvećen projektu Znanost+, koji je financirala Europska unija preko Europskog socijalnog fonda. U projektu su sudjelovali Prirodoslovna škola Vladimira Preloga iz Zagreba, Pliva, Prirodoslovno-matematički fakultet iz Zagreba te naša gimnazija. Od sljedeće će nastavne godine našim učenicima biti punuđeno petnaest fakultativnih predmeta iz STEM područja. Svaki bi im predmet trebao biti zanimljiv, pružiti nešto novo te pomoći da nađu sebe. Gimnazija je za provođenje projekta dobila opremu vrijednu 111 tisuća kuna. Riječ je o petnaest prijenosnih računala, dva 3D pisača, računalnim programima…

U školskoj smo knjižnici imali prilike upoznati mr. sc. Editu Stilin (pročelnicu Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport u PGŽ-u), nastavnike koji su sudjelovali u realizaciji projekta te Zlatka Stića (ravnatelja Prirodoslovne škole Vladimira Preloga iz Zagreba). Prirodoslovna škola Vladimira Preloga uspješna je zagrebačka škola koja naglasak stavlja na prirodne predmete. Svojim je učenicima željela pružiti nešto više od regularnog obrazovnog programa, pa je osmišljen projekt Znanost+ na kojem je surađivala s partnerima.

Novi fakultativni predmeti u našoj gimnaziji od sljedeće školske godine bit će Programiranje, Web-dizajn, Tehnička grafika podržana računalom, Bionika, Kemija istraživanjem, Kemija hrane, Kemija okoliša, Odabrana poglavlja kemije, Matematička analiza podataka, Matematičko modeliranje funkcijama, Statistika, Vjerojatnost, Nutricionizam, Kritičko razmišljanje u znanosti i Geoinformatika.

Učenici zainteresirani za informatiku moći će odabrati Programiranje, Web-dizajn ili Tehničku grafiku podržanu računalom te saznati kako na jednostavan način izrađivati moderne web-stranice i aplikacije. Oni koji vole fiziku izabrat će Bioniku i naučiti različite mjerne tehnike te kako obrađivati snimke i fotografije. Oprema za taj predmet uključuje sučelja za programiranje za elektrotehniku i robotiku te 3D pisač pomoću kojega će se izrađivati biološki modeli ptica, kukaca i drugih životinja. Kemija ima više novih kurikula. To su Kemija istraživanjem, Kemija hrane, Kemija okoliša i Odabrana poglavlja kemije. Profesori smatraju da će učenicima ovi predmeti biti zanimljivi jer će moći sami birati temu i način istraživanja za svoj projekt. Matematika također dobiva nekoliko novih kurikula: Matematička analiza podataka, Matematičko modeliranje funkcijama, Statistika i Vjerojatnost, gdje će učenici, među ostalim, steći korisna znanja o porezu i kamatama. Nutricionizam i Kritičko razmišljanje u znanosti, koji su vezani uz biologiju, bitni su za svakodnevni život jer će nas učiti o pravilnoj prehrani te kako sastaviti dnevni jelovnik. Učenici koji se odluče za Geoinformatiku saznat će kako se izrađuju digitalne karte i prikupljaju podatci iz katastara i zemljišnih knjiga.

Uz sve inovacije koje se donose u obrazovanje učenika dviju uključenih škola slobodno možemo reći da je Znanost+ svojevrsna mala reforma školstva. Sadržaja je mnogo i vrlo su raznovrsni, pa će svatko naći nešto što ga zanima ili nešto što će mu biti korisno u svakodnevnom životu i daljnjem školovanju.

Jelena Hauser