Izbori
Klaić: Ja sam prvi političar u regiji koji koristi umjetnu inteligenciju u vođenju kampanje

Da umjetna inteligencija (AI) sve više ulazi sve više u pore našeg društva pokazuje i najnoviji primjer Danijela Klaića, kandidata za gradonačelnika Rijeke stranke Pravo i Pravda. Priopćenje prenosimo u cijelosti:
On je prvi kandidat u povijesti Hrvatske, a vjerojatno i cijele regije, koji svoju političku kampanju gotovo u potpunosti vodi uz pomoć umjetne inteligencije.
Kao najobrazovaniji kandidat za gradonačelnika Rijeke, korištenje AI tehnologije je u potpunosti u skladu sa mojim uvjerenjima da se u modernom upravljanju moraju koristiti napredni alati, a umjetna inteligencija je izuzetno vrijedan alat čije vrijeme tek dolazi.
Stoga smo odlučili napraviti AI chatbota koji predstavlja virtualnu verziju kandidata Danijela Klaića. Chatbot se koristi umjetnom inteligencijom i služi za razgovor sa građanima koji mogu na ovaj način virtualno popričati s Danijelom i saznati njegova stajališta o raznim temama, te za što se zalaže stranka Pravo i Pravda. Chatbot je javno dostupan i besplatan, a nalazi se na web stranicama. Link: https://indeficienter.com.hr/chatbot-danijela-klaica/
Također uz pomoć umjetne inteligencije objavili smo i prvu rap pjesmu koja kritizira gradsku vlast pod naslovom „Lignja na vlasti“. Napravljena je u potpunosti uz pomoć umjetne inteligencije koja je generirala i melodiju i vokale. Možete ju poslušati ovdje:
Tijekom kampanje umjetnu inteligenciju smo koristili i za generiranje fotografija, pa je tako naslovna fotografija na mojoj web stranici izrađena na taj način. Svrha svega ovoga je pokazati građanima Rijeke da postoje kandidati koji svojim sposobnostima, obrazovanjem i znanjem daleko iskaču ispred tmurnog prosjeka hrvatskih političara, i da postoje ljudi koji Rijeku mogu uvesti u 21 stoljeće kao grad koji će biti primjer drugima.
Također je važno naglasiti da se AI može vrlo jeftino i efektivno koristiti u upravljanju gradom. Najbolji primjer je kontrola upravljanja prometom, što se već koristi u mnogim gradovima u Europi i SAD-u. Princip je vrlo jednostavan i jeftin za implementaciju, AI sustav kamerama nadzire promet i pali crvena i zelena svjetla ovisno o trenutnoj potrebi. Na taj način promet teče praktički bez zastoja.
Drugi primjer bio bi prijava oštećenja u gradu ili smeća na ulici. Građani bi mogli jednostavno slikati te poslati fotografiju na središnji servis koji bi ustanovio točnu lokaciju pomoću digitalno pohranjenih koordinata u slici, zatim pomoću AI tehnologije utvrdio hitnost situacije, te poslao odgovarajuću radnu ekipu na intervenciju.
Dvadeset i prvo stoljeće zahtjeva nove ljude i sasvim novu vrstu političara koji su obrazovani i sposobni razvijati grad i implementirati nove tehnologije. Rijeka je svakako dobila takvog kandidata!
