Vijesti - PGŽ
Komunalac i nakon sudske presude nastavio dvostruko naplaćivati odvoz otpada, sada su ponovno izgubili spor
--------------------------------------------------

--------------------------------------------------
Općinski sud u Rijeci, Stalna služba u Opatiji, 29. lipnja 2026. ponovno je presudio u korist stanovnika Lovrana u dugogodišnjem sporu protiv Komunalca d.o.o. Jurdani zbog dvostruke naplate minimalne javne usluge odvoza komunalnog otpada. Ovoga puta sud je komunalnom društvu naložio da mu isplati 323,24 eura sa zateznim kamatama te nadoknadi 358,98 eura troškova postupka.
Riječ je o nastavku spora koji traje već godinama. Tužitelj tvrdi da je vlasnik jedne obiteljske kuće u Lovranu koja nije etažirana te da je s Komunalcem sklopio samo jedan ugovor o korištenju javne usluge odvoza otpada. Unatoč tome, navodi da mu je godinama obračunavana dvostruka minimalna javna usluga, odnosno fiksni dio cijene odvoza otpada.
Sud podsjeća da je u ranijem postupku već pravomoćno utvrđeno kako je ugovorna odredba na temelju koje je naplaćivana dvostruka minimalna javna usluga ništetna. Međutim, prema navodima tužitelja, Komunalac je i nakon te presude nastavio izdavati račune s istim obračunom, zbog čega je pokrenut novi sudski postupak radi povrata novca uplaćenog nakon razdoblja obuhvaćenog prvom presudom.
Komunalac je tijekom postupka osporavao tužbeni zahtjev te, između ostalog, tvrdio da račune izdaje društvo Libukom Jurdani pa nije pasivno legitimiran u ovom sporu. Sud taj argument nije prihvatio, zaključivši kako Libukom obavlja obračun i naplatu za Komunalac, dok je ugovor o pružanju javne usluge sklopljen upravo s Komunalcem.
Sud je ipak tužbeni zahtjev prihvatio samo djelomično. Naime, ocijenio je da je tužitelj imao pravo tražiti povrat iznosa koje je platio do trenutka kada je prva presuda postala pravomoćna. Nakon toga, smatra sud, znao je da sporna obveza više nema pravni temelj te je mogao osporavati nove račune umjesto da ih plaća, zbog čega mu nije priznat povrat svih kasnijih uplata. Presuda još nije pravomoćna te protiv nje postoji pravo žalbe.













