U restoranu Molo longo najavljen je program ovogodišnje, 18. Fiumanke koja se održava od srijede, 7. lipnja do nedjelje, 11. lipnja, a tom su prilikom sponzori i pokrovitelji Regate potpisali i „jedro podrške“.
Prva polovica mjeseca lipnja u Rijeci je uvijek rezervirana za Fiumanku, manifestaciju koja već 18 godina okuplja zaljubljenike u more i jedrenje. Uz tradicionalne regate i programe, i ove su godine u ponudi i edukativni sadržaji i koncerti.
Program 18. Fiumanke je sljedeći:
Srijeda, 7. lipnja 2017.:
- 11 sati, start PORT-CUP-a
Četvrtak, 8. lipnja 2017.:
- 10 sati, otvaranje Regatnog ureda Fiumanke, zgrada Terminala
- 11 sati, Sailing promocija: Škola jedrenja, Team Building, Fareast 28R probna vožnja, nautički servis i oprema…, Riva Boduli i Riječka luka
- 20 sati, humanitarni koncert udruge LP ROCK za udrugu Veliko srce malom srcu, Botel Marina
Petak, 9. lipnja 2017.:
- 10 sati, start 8. Liburnijske regate, Mali Lošinj – Rijeka
- 12 sati, start 8. Rotary regate
- 12 sati, Plavo-zeleni expo Fiumanka, Riva Boduli
- 14 sati, start 5. Europske regate za medije (prvi dan)
- 21 sat, besplatan koncert Duo Dora i Boris, Terminal
- 21 sat, koncert Crvene jabuke i PleteRi, Gat Karoline Riječke
Subota, 10. lipnja 2017.:
- 10 sati, Plavo-zeleni expo Fiumanka, Riva Boduli
- 12 sati, start 18. Fiumanke – tradicionalna regata s oko 200 jedrilica, Rijeka – Kostrena – Omišalj
- 12 sati, start 5. Europske regate za medije (drugi dan)
- 19 sati, besplatan koncert klape Cinkvina, Kantridersi, Terminal
- 30 sati, proglašenje pobjednika svih regata
- 22 sata, koncert grupe Elemental, Gat Karoline Riječke
Tradicija jedrenja medijskih kuća u sklopu Fiumanke traje već jedanaest godina, a povodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju 2013. godine, prerasla je u europsku jedriličarsku manifestaciju službenog naziva European Media Sailing Race (EMSR). U organizaciju ove regate se uključeni su i Grad Rijeka i Hrvatska radiotelevizija.
Na 5. europskoj medijskoj regati, osim hrvatskih medijskih kuća HRT-a, Kanala RI, lista La voce, Nove TV, Novog lista, Radio Rijeke i RTL-a, prijavljene su i televizijske ekipe iz Austrije, Italije, Slovenije, Mađarske te Bosne i Hercegovine, a svoju će premijeru imati mješovita posada novinara iz udruženja SCIJ.
U sklopu najave programa, potpisano je i Fiumankino „Jedro podrške“. Predstavnici tradicionalnih pokrovitelja Fiumanke – Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, Lučke uprave Rijeka i Turističke zajednice grada Rijeke potpisali su ga prvi.
Ovom je prilikom, gradonačelnik Obersnel poručio kako je Fiumanka postala zaštitni znak našega grada te se zahvalio svima koji su pomogli u organizaciji svih regata, koje snažno promoviraju Rijeku i Kvarner kao atraktivnu turističku i sportsku destinaciju. Uz čestitke na punoljetnosti Fiumanke, gradonačelnik je sudionicima zaželio dobro more i pogodne vremenske uvjete.
Grad Rijeka
