Povežite se s nama

Izbori

Možemo odgovorio Filipoviću: Analiza Kantride samo za “potrebe” Filipovića i Miškovića?

Objavljeno

na



Nastavno na priopćenje koje je poslao gradonačelnik Filipović o izradi Prostorno programske studije sportskog područja Kantrida, s linkom na Planove nabave Grada Rijeke, Možemo reagira promptno s ciljem informiranja građana i ponovnog postavljanja pitanja o transparentnosti i načinu uključivanja građana u prostor Kantride. Priopćenje prenosimo u cijelosti.

U izvornom Planu nabave iz siječnja 2025. godine, na koji se poziva Filipović u svom priopćenju, izrada Prostorno programske studije sportskog područja Kantrida uopće se ne nalazi.  

U Plan nabave je uvrštena kroz prve dopune, 31. ožujka 2025. godine. Tada je ujedno navedena i procijenjena vrijednost nabave ove Studije u iznosu od 40.000 eura (bez PDV-a) odnosno planirana vrijednost nabave od 50.000 eura. 

U Elektroničkom oglasniku javne nabave naveden je vrlo precizno datum objave samog postupka ove nabave – 9. svibnja, a ne kako Filipović tvrdi – “krajem travnja”.

No, ovdje se pojavljuje još jedna izuzetno zanimljiva činjenica. Iako je 31. ožujka ova nabava planirana u iznosu od 50.000 eura, u Elektroničkom oglasniku 9. svibnja objavljeno je da je njena procijenjena vrijednost 80.000 eura.

Ako se sve radi transparentno i po zakonu, zanima nas što se događalo od 31.3. do 9.5. da je procijenjena vrijednost izrade ove Studije porasla za 40.000 eura.

I zanima nas kako je moguće da se tek nakon objavljenog postupka javne nabave, u Plan nabave unosi novi procijenjeni iznos?

Naime, druge dopune Plana nabave gradonačelnik je donio 12. svibnja, čak 4 dana nakon što je pokrenuo samu nabavu Studije. I tim je drugim izmjenama planirani iznos za izradu ove Studije s 50.000 eura izmijenjen na 100.000 eura.

Dakle, ako se sve radi po zakonu i transparentno kako je moguće da se javna nabava s procijenjenim iznosom objavi prije no što je taj iznos uvršten u Plan nabave?

Mogli bismo samo komentirati  – u netransparentnosti su kratke noge. 

A i dalje, iz priopćenja gradonačelnika Filipovića, kroz sve navedene, i lako oborive, floskule o transparentnosti, ne doznajemo na koji način će građani biti uključeni u analize koje treba donijeti ova Studija. Između ostaloga ona treba donijeti i analizu potreba na ovom području, a po projektnom zadatku ne postoji obveza provedbe ni razgovora ni ikakvog ispitivanja stavova građana. Dapače građani, kao ni sportske udruge ni stanovnici Kantride – nisu navedeni kao dionici bitni za promišljanje ovog prostora. 

Izražavamo duboku zabrinutost da će analiza potreba ovog područja uključiti samo “potrebe” Marka Filipovića i Damira Miškovića.

Marketing
Marketing
Marketing tower-centar
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing

Fiuman Plus

Društvene mreže