Povežite se s nama

Vijesti

Novi riječki POS-ovi stanovi već se raspadaju, imaju problema s vlagom, fasada puca…

Objavljeno

na



Gotovo po pravilu, zgrade izgrađene prema modelu poticane stanogradnje (POS) u Rijeci su izvedene vrlo loše i neprofesionalno, a posljednji dokaz su tri bloka zgrada na Martinkovcu, rekla je PGS-ova gradska vijećnica Tea Mičić Badurina na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada RIjeke uvodno problematizirajući kvalitetu gradnje spomenutih zgrada kojima je investitor Grad Rijeka, odnosno gradska tvrtka APOS.

– Vlasnici su dobili ključeve stanova prije jedne i pol godine, ali od tada do danas suočavaju s nizom ozbiljnih problema: u temeljima zgrada, ispod fasadnog cokla, nije postavljena hidroizolacija pa prizemni stanovi poslije svake kiše upijaju golemu vlagu, na zgradama su već primjetna puknuća fasade, potrebna je sanacija hladnog mosta na fasadi, nosači balkonskih ograda korodirali su na gotovo svim balkonima, stanari od prvog dana ulaska imaju zabranu korištenja dimnjaka te još niz većih ili sitnijih loše izvedenih radova u stanovima. Kako je to moguće? Je li netko odgovoran za takvo stanje zgrada i stanova i tko je to? Kako su uopće takve zgrade dobile uporabnu dozvolu i vlasnicima predani stanovi na useljenje? Tko će nadoknaditi svu tu štetu, sipala je pitanja Mičić Badurina, a gradonačelnik Marko Filipović odgovorio da je upoznat s problemima te je u fazi njihovo rješavanje.

– Prvenstvena odgovornost za loše izvedene radove je na izvođaču radova, ali je, eto, činjenica da su nadzorni inženjeri zaključili da su takve zgrade izgrađene sukladno standardima. Činimo sve da problemi budu riješeni, rekao je Filipović.

Mičić Badurina reagirala je na njegove riječi ustvrdivši da joj, ustvari, nije odgovoreno na pitanja. Zatražila je pisani odgovor te zaključila da temeljni problem nije u tempu sanacija uočenih problema nego u propustima izvođača radova i nadzora.

– Međutim, tužbe stanara koje, kako sam informirana, oni pripremaju neće biti adresirane ni na izvođača ni na nadzor već na investitora, a to je gradska tvrtka APOS pa će, dakle, mogući odštetne zahtjevi biti isplaćivani javnim novcem, rekla je PGS-ova vijećnica.

Marketing
Marketing
Marketing tower-centar
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing

Fiuman Plus

Društvene mreže