Povežite se s nama

Vijesti - PGŽ

PGŽ sufinancira opremanje Veteranskog centra u Daruvaru i planira vlastiti objekt za rehabilitaciju branitelja

Objavljeno

na



U sjedištu Primorsko-goranske županije župan Ivica Lukanović sa suradnicima održao je prijem za predstavnike Veteranskog centra – Podružnice Daruvar. U fokusu razgovora bilo je širenje mreže veteranskih centara, specijaliziranih ustanova namijenjenih rehabilitaciji, osnaživanju i poboljšanju kvalitete života hrvatskih branitelja.

Kako branitelji ulaze u životno razdoblje kada im je potrebna konkretnija zdravstvena i socijalna skrb, sve se više otvara pitanje infrastrukture, odnosno uspostave novih veteranskih centara. Iako takvi centri već djeluju u gradovima poput Daruvara i Petrinje, u Primorsko-goranskoj županiji je već pokrenuta inicijativa za njegovo osnivanje. Ta je inicijativa u skladu s planovima Ministarstva branitelja koji idu u smjeru širenja postojeće mreže, ali i uspostave novih centara koji bi se financirali državnim sredstvima.

Na području Primorsko-goranske županije nekoliko je objekata koji se mogu prenamijeniti u braniteljske domove ili centre. Među najistaknutijim lokacijama nalazi se kompleks bivše dječje bolnice na Kantridi u Rijeci, koji se zbog svoje pozicije i kapaciteta smatra idealnim za ovakvu namjenu, dok bi se na sličan način moglo iskoristiti i zapušteno radničko odmaralište u Dramlju. U Gorskom kotaru fokus je na vojnim objektima u Delnicama koji pružaju specifične uvjete za rehabilitaciju, dok se na području Općine Jelenje u isti kontekst stavlja zgrada stare škole. Bez obzira na konačne lokacije, jedno je sigurno, branitelji nisu zaboravljeni.

„Za područje Primorsko-goranske županije, gdje su legendarne 111. 128. i 138. brigada ostavile snažan trag u Domovinskom ratu, to znači potragu za idealnom lokacijom, od Kantride pa sve do Gorskog kotara. Slijedi nam susret s ministrom branitelja Tomislavom Medvedom. Lokacije za veteranski centar u Primorsko-goranskoj županiji već se spominju među braniteljima i razumljivo je da bi svatko volio da takav centar bude upravo u njegovoj sredini“, istaknuo je župan Ivica Lukanović.

Paralelno s planiranjem novog objekta, Županija je već odobrila 2.936,00 eura kapitalne pomoći za opremanje teretane u daruvarskoj podružnici postojećeg Veteranskog centra, čime se sufinancira nabava sprava za rehabilitaciju braniteljsko-stradalničke populacije.

Na sastanku je naglašeno i kako je suradnja između lokalnih zajednica, braniteljskih udruga i državnih institucija ključna za daljnji razvoj ovih programa. Primjeri prijateljstva i partnerstva, poput dugogodišnje suradnje između Petrinje i Kostrene, pokazuju koliko je važna međusobna podrška.

„Ta povezanost seže još iz ratnih dana, a dodatno je učvršćena nesebičnom pomoći nakon razornog potresa, što je na kraju dovelo i do formalnog bratimljenja naših zajednica“, istaknula je Adriana Nenadić iz Veteranskog centra – Podružnice Petrinja.
Istaknuto je kako ovi centri nisu klasične bolnice, već predstavljaju socijalnu inovaciju u Hrvatskoj usmjerenu na potpuno psihosocijalno osnaživanje branitelja. Primarni je cilj potaknuti korisnike da kroz stručno vodstvo pronađu nove, zdravije navike, bilo da je riječ o tjelovježbi, relaksaciji ili posebnim antistresnim programima. U tom procesu ključnu ulogu ima multidisciplinarni tim sastavljen od psihologa, socijalnih radnika i radnih terapeuta, a svaka je aktivnost strogo individualizirana, pa se tako i vježbe unutar grupe prilagođavaju fizičkim mogućnostima pojedinca.

„U tih dvadeset dana boravka na korisnicima se vide nevjerojatne promjene, a njihovo oduševljenje uslugama koje pružamo najbolji je dokaz vrijednosti ovakvog pristupa“, kazao je Petar Otković, kineziolog veteranskog centra. Ljudi odlaze zadovoljni jer su u okruženju koje ih ne tretira kao pacijente, već kao aktivne sudionike vlastitog osnaživanja, dobili priliku za novi i kvalitetniji početak, zaključeno je.

Marketing
Marketing
Marketing tower-centar
Marketing

Fiuman Plus

Društvene mreže