Povežite se s nama



Proteklog vikenda održan je 19. po redu Rikon, svima poznata riječka konvencija SF i fantasyja. Iako nije bilo glavne teme, a Harry Potter je dominirao predavanjima i radionicama, ipak nije nedostajalo ni drugih fandoma koji su se protezali svim dijelovima programa.

Tako ste se u petak mogli zateći na odličnim predavanjima raznih tematika, od arhitekture do psihologije, ili otići na jedan od kvizova koji su ove godine apsolutno dominirali konom, neki izvedeni malo bolje od drugih, ali svi u svakom slučaju nadasve zanimljivi (i vjerojatno preteški svima koji nisu zagriženi fanovi tematike kviza). Također je dodijeljena književna nagrada Artefakt, koju su ove godine zasluženo dobili Milena Benini, Goran Gluščić i Jurica Ranj.

Organizatori Rikon-a

Organizatori Rikon-a

Poveznicu između prvog i drugog dana konvencije činili su programi raznih igara u organizaciji udruge Igranje i treasure huntinga, pri čemu je Trial of the elements bio možda pretežak za većinu posjetitelja, o čemu govori činjenica da je samo jedan tim uspio riješiti zagonetku i pronaći samo 2 od 5 traženih predmeta, te dio programa vezan uz počasnog gosta konvencije, Thomasa Olde Heuvelta, nizozemskog pisca koji je prvi dan predstavio svoj roman Hex, a drugi dan održao radionicu. Osim njega, svoj roman Moć albiura predstavila je i hrvatska spisateljica Daria Keršić. Zagrebačka ekipa skrivena iza imena Terrible Creations je, po običaju, održala nekoliko LARPova, za koje su liste bile popunjene u relativno kratkom vremenu, pa su organizatori morali improvizirati još jednu dodatnu prostoriju za posljednji.

Novost na Rikonu (a i općenito na hrvatskim konvencijama) bio je mobilni room escape, a oduševljenje posjetitelja tom novošću je vidljivo iz činjenice da su se u manje od sat vremena popunili svi termini, tako da su mnogi ostali razočarani jer to nisu stigli isprobati. Brojni cosplayeri su svoj trenutak dočekali u subotu navečer, gdje su se mogli ostalim posjetiteljima predstaviti na fashion showu, te malo kasnije na dodjeli nagrada za najbolje cosplaye. Nakon toga uslijedio je after party u Beertiji, koji je ipak završio popriličnim razočaranjem posjetitelja koji su htjeli sudjelovati u karaoke showu, što im je uskraćeno zbog činjenice da se radno vrijeme kluba nije poklapalo s onim navedenim u rasporedu konvencije, što su organizatori saznali doslovno u zadnji trenutak, kad su trebali napustiti prostorije Beertije, pa su se svi razišli čak sat ranije, što je narušilo tradiciju rikonskih aftera u Beertiji do 4 ujutro.

Nedjelja ujutro je tradicionalno okupila posjetitelje dječje dobi, te je konvencija službeno završena nešto prije 14h. Sve u svemu, ovogodišnji Rikon je bio solidan, uvijek može bolje, što će se vjerojatno i ostvariti iduće godine, s obzirom na planove o dovođenju Eurocona, a dotad bi se moglo malo poraditi na proširenju programa po uzoru na zagrebački SFeraKon, što bi vjerojatno privuklo još i veći broj posjetitelja.