Povežite se s nama



U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održan je Demo dan 8. generacije korisnika Startup inkubatora Rijeka, u sklopu kojeg su timovi predstavili svoje poslovne ideje koje su razvijali šest mjeseci u riječkom inkubatoru za mlade uz pomoć mentora i partnera na projektu.

Mlade inovativne ljude, korisnike 8. generacije Startup inkubatora Rijeka, pozdravio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, zaželjevši im uspjeh u komercijalizaciji projekata čiji su razvoj započeli kroz inkubaciju.

Upravo okončani ciklus inkubacije uspješno je završilo pet timova. Projekt „Matrix“ odnosi se na provođenje matematičke edukacije prilagođene predznanju i dobi klijenata. Edukacije bi se provodile kroz radionice i klasične instrukcije, a posebna pažnja posvećena je razvoju sustava e-matematike za provođenje online poduka, koje bi korisnicima štedjele novac, ali i vrijeme.

Projekt „Špajza“ predviđa otvaranje zero-waste trgovine, u kojoj se hrana ne bi pakirala u jednokratnu (plastičnu) ambalažu, već se proizvodi nalaze u rinfuzi i uzimaju se u potrebnoj količini te se zatim pakiraju u ambalažu koju se može ponovo koristiti ili kompostirati. Dakle, trgovina ne predviđa stvaranje otpada, a istovremeno bi barem polovica ponuđenih proizvodi bila s hrvatskih OPG-ova.

Tim „Munch“ osmislio je koncept pokretnog ugostiteljstva s ponudom brze hrane na temelju ribljeg menija. Na taj način fast food ne bi samo bio vođen profitom, već i brigom o zdravlju zajednice, kao i poticanju druženja oko hrane. Za sada su prikupili 50 tisuća kuna za nabavku prilagođenog kamiona, a još im nedostaje 150 tisuća kuna.

stup2

Iskorak u odnosu na postojeće turističke ponude i sadržaje nudi tim Balkan Roads, koji se nada da će do idućeg ljeta zaljubljenicima u putovanja i avanturistima ponuditi nezaboravno iskustvo vožnje starim cestama Balkana nekim od vozila stvorenih na Balkanu, kao što su Yugo ili „Tamić“, uz obilazak check pointova na kojima će se nuditi proizvodi ili usluge, poput kuhanja tradicionalnih jela ili pak čuvanja ovaca na Durmitoru.

Peti tim zbog poslovnih obveza nije mogao predstaviti projekt, a radi se o web-platformi Meshtar, namijenjenoj iznajmljivanju građevinske opreme i ponudu građevinskih usluga namijenjenu fizičkim i pravnim osobama.

Nakon prezentacije startup ideja, održan je i niz zanimljivih predavanja pa je tako predstavnik tima Braille Riddles, jedan od bivših korisnika Startup inkubatora i jedan od dobitnika nagrade Startup Europe Awards Hrvatska za 2016. godinu izlagati na temu “Što nakon Startup inkubatora?”. Kako su startupovci imali priliku čuti, upravo je sudjelovanje na raznim startup natjecanjima najbolji način na privlačenje investitora. Svi zainteresirani imaju priliku prijaviti se na ovogodišnji Startup Europe Awards Hrvatska, za koji su prijave koje provodi Visoka poslovna škola PAR iz Rijeke otvorene do 31. prosinca.

Upravo je tim Braille Riddles jedan od predstavnika riječke startup scene, predstavljene u kalendaru “Riječi dečki 2018 – STARTUPOVCI”, koji donosi još 11 startup fotopriča. Kupnjom kalendara, koji će se uskoro naći u prodaji, ujedno će se  sudjelovati u humanitarnoj akciji za jednu potrebitu riječku obitelj.

Damir Medved, koordinator projekta URBAN INNO, pozvao je startupovce da upravo njihov projekt postane „case study“ u EU projektu koji Grad Rijeka provodi u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla. Radi se o razvoju riječkog pilot projekta – kolaborativne platforme, koja će omogućiti participaciju građana u području korištenja gradskih infrastrukturnih objekata. Kako bi ta digitalna platforma odgovarala zahtjevima građana, organizirane su radionice s različitim ciljnim skupinama koje su dale svoj doprinos u cilju njena unapređenja.

Grad Rijeka