Povežite se s nama



Riječko Art-kino u suradnji s udrugom Škatula i Muzejom moderne i suvremene umjetnosti pokrenulo je akciju simboličnog uklanjanja simbola mržnje i netrpeljivosti s riječkih fasada, kao dio manifestacije “Signali nad gradom“. Skupina srednjoškolaca i studenata izradila je šablone pomoću kojih su u nedjelju 19. travnja prekriveni fašistički simboli naslikani na pročeljima riječkih zgrada, na području Krnjeva i Turnića.

Ovom intervencijom u javnom prostoru šalje se poruka o važnosti antifašizma te ukazuje na problematiku netrpeljivosti u društvenoj zajednici. Akcija je dio najave manifestacije „Signali nad gradom“ povodom 70. obljetnice oslobođenja Rijeke, a koja će bogatim programom u Art-kinu i MMSU-u antifašizam smjestiti u suvremeni društveni kontekst te tematizirati ideju antifašizma i kao opoziciju onim tendencijama u suvremenom društvu koje podržavaju rastuću društvenu nejednakost te marginalizaciju pojedinih društvenih skupina.

Radionica uz vodstvo kulturologa Damira Batarela iz udruge Škatula te umjetnika Elvisa Krstulovića iz Fokus grupe započela je u četvrtak, 16. travnja u Art-kinu, a svoj je nastavak dobila u nedjelju 19. travnja prekrivanjem fašističkih simbola na pročeljima riječkih zgrada na području Krnjeva i Turnića. 

 „Signali nad gradom“ žele pokazati kako je antifašizam daleko više od opozicije fašizmu – u njemu se ogledaju vrijednosti humanizma, slobode, bratstva, solidarnosti i jednakosti koje su razvijane tijekom duge povijesti borbe za dostojanstvo svih ljudi. 

Grad Rijeka