Povežite se s nama

Lexington - Rijeka
Jack Savoretti - Opatija
Mozemo

Gradska organizacija Narodne stranke – reformisti potaknuta eskalacijom problema građana Grada Rijeke s grijanjem i svakodnevnim politikantskim medijskim istupima različitih stranaka i udruga, odlučila je ponuditi konkretna rješenja za ovaj gorući problem.

Izgradnja toplinskih podstanica optimalno je riješenje koje je moguće provesti pogotovo u višestambenim zgradama. Riječ je o zapravo o tipskom projektu koji je primjenjiv u svakoj zgradi koja je spojena na središnji toplinarski sustav, a ima svoju toplinsku podstanicu. S obzirom na to da će se u novoj zajedničkoj peći kao energent koristiti plin, bitno je i da je dostupna komunalna plinska infrastruktura. Ako plina nema, može se koristiti i peć na loživo ulje, no u tom slučaju isplativost je sigurno nešto niža nego kad je riječ o plinu. Ipak, ono što je bitno jest da se sustav relativno jednostavno ugrađuje. Ovlaštena osoba – ovlašteni monter centralnog grijanja ili upravitelj zgrade na zahtjev potrošača – fizički odvoji odvojke toplovoda od vertikalnih toplovodnih cijevi te ih potom zavari.

O svom izlasku iz sustava korisnik mora pismeno obavijestiti Toplanu, a suprotno općem uvjerenju, presudom Ustavnog suda potvrđeno je da za to nije potrebno ishoditi suglasnost svih ostalih stanara. Cijena je jasna. Za stan od 65 kvadrata građani će idućih šest godina plaćati 65 kuna veću pričuvu. Sve u svemu, to iznosi oko 4700 kuna. Kolika će biti ušteda na grijanju unaprijed je vrlo teško izračunati jer to ovisi o nizu parametara, poput izolacije zgrade, efikasnosti novougrađene plinske peći i kretanju cijene plina, no svi koji se odluče na takvu investiciju mogu biti sigurni da će imati sigurno dostupno grijanje kad im treba, da će plaćati samo ono što potroše, a ne i gubitke komunalne toplinarske mreže te da će, na kraju, sami moći određivati kad se i koliko grije – što u toplinarskoj mreži uglavnom ne mogu. Kod ugradnje toplinske podstanice također bitno je naglasiti da u Hrvatskoj postoji veći broj tvrtki koje se bave ne samo ugradnjom već i projektiranjem i održavanjem istih.

Druga mogućnost za rješenje ovog problema je uvođenje etažnog grijanja što je učinio Grad Varaždin čiji su građani imali problema s visokim računima gradske tvrtke Termoplin. Nakon dužeg razmatranja, jedino moguće rješenje koje bi dugoročno dovelo do pojeftinjena grijanje bilo je izoliranja i izbjegavanje toplana i načina grijanja koji je do tada prevladavao u Varaždinu. Pokrenuo se postupak uvođenja etažnog grijanja uz početni otpor i stanara i komunalnog poduzeća koje je snabdijevalo građane toplinskom energijom. Etažno grijanje podrazumijevalo da je svaki stanar vlasnik i «gospodar» svojeg računa za grijanje, da svjesno upravlja svojim troškovima i da zna koji trošak plaća. Prilikom prelaska na etažno grijanje prosječna cijena grijanja za stan od 65 m2 iznosi 250,00 kn mjesečno. Odabir projektanta – izrada projekta cijena projekta se kreće cca 350 kn po stanu. Za ovu vrstu preinake grijanja nije potrebna nova građevinska dozvola, samo potvrda protupožarnog inspektora pri MUP-u. A ako je zgrada mlađa od 20 godina onda treba dozvola i od prvog projektanta. Stanovnici Varaždina s investicijom investicijom i novom potrošnjom toplinske energije još uvijek štedjeli minimalno 200,00 kn mjesečno u odnosu kada su bili na toplanama. Danas je u Varaždinu 70% stanara na etažnom grijanju i postupak se nastavlja dalje.

Zaključno, od 01. srpnja 2015. Jedinice lokalne samouprave biti će dužni raspisati koncesije za obavljanje poslova grijanja. Navedena rješenja biti će lako provesti u djelo, ako bude postojala politička volja Gradonačelnika Vojka Obersnela i vladajućeg SDP-a. Evidentno je da je u problem u postojećem sustavu i gradskoj tvrtki Energo koja upravlja gradskim toplanama i obavlja poslove grijanja. U skladu sa Zakonom o tržištu plina (NN 28/13), svaki krajnji kupac ima pravo na slobodan izbor opskrbljivača plinom, što uključuje i pravo na besplatnu promjenu istog. Krajnji kupac može odabrati bilo kojeg opskrbljivača plinom, neovisno o tome tko je operator distribucijskog sustava na koji je kupac priključen. Dakle, kupac može povoljnije uvjete i cijenu pokušati ostvariti kod drugog opskrbljivača plinom. Za kontaktiranje drugih opskrbljivača plinom  koji imaju važeću dozvolu HERA-e za obavljanje energetske djelatnosti opskrbe plinom, popis je dostupan na stranici HERA-e: http://www.hera.hr/hrvatski/html/dozvole_tab15.html.

Predstavnici gradske organizacije Narodne stranke – reformista organizirat će dežurstva u prostorijama stranke na adresi Radnička ulica 45 u Rijeci kako bi građanima predstavili konkretna rješenja koja nude.