Povežite se s nama

Crna kronika

Riječanka istom pričom o novcu u stranoj banci prevarila 88-godišnjaka i vlasnika hostela

Objavljeno

na




--------------------------------------------------


--------------------------------------------------


Riječanka je nedavnom odlukom Općinskog suda u Rijeci proglašena krivom za produljeno kazneno djelo prijevare te osuđena na godinu dana zatvora. Sud je utvrdio da je u dva odvojena slučaja prijevarom pribavila ukupno 6.000 eura – od jednog muškarca posudila je 4.900 eura koje mu nije vratila, dok je riječkom hostelu Kosy ostala dužna 1.100 eura za smještaj.

Za razliku od uvjetnih osuda koje su joj ranije izricane, sud joj je ovoga puta odredio bezuvjetnu zatvorsku kaznu. Pri odmjeravanju kazne posebno je uzeo u obzir njezinu raniju osuđivanost, ponašanje tijekom postupka i činjenicu da je jedna od žrtava bila osoba starije životne dobi. Olakotnih okolnosti sud nije pronašao.

Posudio joj 4.900 eura

Prvi slučaj odnosi se na muškarca kojeg je upoznala u jednom riječkom caffe baru. Prema njegovu iskazu, kroz druženje mu je pričala da je radila u Italiji, da ima nekretnine i visoku mirovinu te račun u talijanskoj banci. Istodobno mu je govorila da joj je ukraden novčanik s karticama i da trenutačno ne može doći do svog novca.

Muškarac joj je povjerovao i odlučio pomoći. U tri navrata predao joj je u gotovini 1.900, 1.000 i 2.000 eura, ukupno 4.900 eura. Obećala mu je da će novac vratiti nakon što riješi problem s dokumentima, no to nije učinila. Čak ga je i nakon isteka dogovorenog roka ponovno tražila da joj posudi novac, što je odbio.

Okrivljenica je na sudu tvrdila da od muškarca nije dobila nikakav novac i da ju je lažno prijavio, no nije željela objasniti zbog čega bi to učinio. Sud njezinu obranu nije prihvatio te je iskaz muškarca ocijenio vjerodostojnim.

Posebno je zanimljivo da je sud zaključio kako je Riječanka muškarca odabrala kao žrtvu upravo zbog njegove starije životne dobi. U vrijeme rasprave imao je 88 godina, a sud smatra da je računala na to da će zbog njegove dobi dokazivanje kaznenog djela biti otežano.

U hostelu platila samo prvu noć

Drugi slučaj odnosi se na riječki Hostel Kosy u Užarskoj ulici, u kojem je žena boravila ukupno 11 noći. Prvo noćenje platila je 110 eura, a vlasnika hostela potom je, prema utvrđenju suda, različitim objašnjenjima uvjeravala da će podmiriti ostatak računa.

Vlasniku je govorila da joj je račun u banci zamrznut, da kasni isplata te da s odvjetnikom čeka novac od prodaje stana. Iz SMS poruka proizlazi da je više puta tražila produljenje smještaja i odgodu plaćanja, uz različita objašnjenja problema s novcem i bankom.

Nakon desetak dana vlasnik je zatražio da podmiri dug. Obećala je da će to učiniti istoga dana, ali je u međuvremenu napustila hostel bez plaćanja i nije vratila ni ključeve. Vlasnik je pred sudom ispričao i da mu je bilo neobično što tvrdi da nema novca za smještaj, a istodobno je svakodnevno odlazila na plažu, trošila novac i vraćala se s kupljenim stvarima.

Riječanka je tvrdila da račun nije platila zato što joj je vlasnik uzeo osobnu iskaznicu te mu nije vjerovala da će joj je vratiti. Sud je takvo objašnjenje ocijenio potpuno neuvjerljivim, napominjući i da je osobnoj iskaznici koju je predala valjanost istekla još ranije.

Sud je zaključio da je iz njihove SMS komunikacije vidljiv obrazac zavlačenja i uvjeravanja vlasnika da će smještaj biti plaćen, svaki put uz drugi ili nadograđeni razlog zbog kojeg plaćanje trenutačno nije moguće.

Sud: Ista priča korištena kod obje žrtve

Sud je u obrazloženju posebno povezao dva slučaja. I muškarcu koji joj je posudio novac i vlasniku hostela žena je, među ostalim, govorila o sredstvima u stranoj banci do kojih trenutačno ne može doći. Sud je zaključio da se radilo o „jednoj te istoj varijanti priče“ koju je koristila prema svojim žrtvama.

Proglašena je krivom za produljeno kazneno djelo prijevare i osuđena na godinu dana zatvora. U kaznu joj se uračunava vrijeme provedeno u uhićenju.

Sud joj je također naložio da muškarcu vrati 4.900 eura sa zateznim kamatama, a obrtu Kosy 1.100 eura sa zateznim kamatama. Uz to mora podmiriti 400 eura paušalnog troška kaznenog postupka te druge troškove čiji će iznos biti naknadno određen.

Presuda je prvostupanjska i protiv nje je dopuštena žalba.

Marketing
Marketing
Marketing

Fiuman Plus

Društvene mreže