Policijski službenici Policijske uprave primorsko-goranske u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama, udrugama i drugim institucijama kontinuirano provode različite edukativne aktivnosti usmjerene na usvajanje i osvješćivanje potrebe primjene preventivnih mjera i ponašanja. Tako je i nasilje te mogućnosti prevencije i sprječavanja svih oblika nasilja tema koja je već više godina zastupljena u sklopu provedbe preventivnih projekata i aktivnosti policije. Valja podsjetiti da nasilja ima različitih vrsta, od verbalnog, fizičkog, socijalnog i slično, dok je danas, posebice među mlađom populacijom prisutna pojava tzv. cyber nasilja.
Radi prevencije ove vrste nasilja, tijekom listopada u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, održana su tri predavanja na temu „Elektroničko nasilje“. Predavanjima, koja je održao Dario Tonković, policijski službenik Odjela prevencije ove Policijske uprave prisustvovala su 64 učenika šestih razreda Osnovne škole Nikole Tesle iz Rijeke. Učenike je upoznao s pojmom i vrstama nasilja, kao i načinima na koje se ono može manifestirati, primjerice govorenjem ružnih i uvredljivih riječi, fizičkim napadima, isključivanjem iz društva i slično.
Posebno je istaknuo važnost pravodobnog reagiranja na nasilje na za to primjerene načine, odnosno o tome obavijestiti roditelje, učitelje, druge osobe koje mogu pomoći ili prijaviti policiji pozivom na broj 192. Govoreći o elektroničkom nasilju, odnosno cyber bullyingu, naveo je kako je riječ o nasilju koje pojedinac ili grupa provode mobitelom ili Internetom u namjeri da naštete drugoj osobi ili grupi. Ova vrsta nasilja javlja se u raznim oblicima suvremene elektroničke komunikacije, od elektroničke pošte, Internet foruma, SMS, MMS, instant poruka i slično, a sadrži uvrede, prijetnje, seksualne primjedbe, pogrdne nazive, ismijavanje, namjerno laganje i drugo radi ponižavanja žrtve. Često je mišljenje kako elektroničko nasilje može proći nekažnjeno te da niti odrasli niti djeca ne mogu ništa učiniti kako bi ga spriječili. Ono što je važno naglasiti i što je ujedno i jedan od glavnih ciljeva ovih aktivnosti je da se pravilnom i pravodobnom edukacijom djeca i mladi mogu zaštititi od opasnosti vezanih uz korištenje elektroničkih medija. Pri tom treba znati kako Internet i druga suvremena komunikacijska tehnologija funkcioniraju, koji su rizici i što se može učiniti kada prijeti opasnost od nasilja.
Upravo radi toga tijekom studenoga bit će nastavljena provedba edukacije na temu elektroničkog nasilja, kako za učenike riječkih škola tako i za učenike iz drugih mjesta i općina na području Policijske uprave primorsko-goranske, a edukacija će biti održana i za roditelje učenika viših razreda osnovnih škola.
