Povežite se s nama

Lexington - Rijeka
Jack Savoretti - Opatija
Mozemo

U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja održana je Svečana akademija povodom proslave Dana antifašističke borbe i Dana državnosti. Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, uputivši čestitke svim građanima, tom je prilikom naglasio kako je ponosan što otvorena i miroljubiva Rijeka, kao grad tolerancije, multikulturalnosti i razumijevanja, čuva ideje i vrijednosti antifašizma i Domovinskoga rata.

“Za dva dana obilježit ćemo 75 godina od osnutka prvoga partizanskoga odreda u našoj zemlji, a to je ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Europi“, podsjetio je Obersnel i dodao kako antifašizam, kao jedan od temelja nove Europe, ima svoje začetke u Hrvatskoj.
„Naša je odgovornost izgraditi društvo u kojem djeca i mladi ne ignoriraju, već reagiraju na poruke mržnje, na kukaste križeve, na nasilje i  netoleranciju, bilo je da je to na ulici, u klupama ili na tribinama sportskih igrališta”, rekao je Obersnel.

Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina u svom je pozdravnom govoru istaknuo kako unatoč tome što i se ove godine obilježava 75. godišnjica ustanka protiv fašizma i 25 godina od početka Domovinskog rata, neki i dan-danas još nisu prihvatili povijesne činjenice i ulogu antifašizma u Hrvatskoj.

“Iskrivljuju istinu i  nameću svoju ideologiju. Stoga je zbog tih nekih potrebno ponavljati gradivo, podsjećati da je naša povijest utemeljena na antifašizmu”, rekao je župan.

Župan je također podsjetio na žrtve stanovnika plavo-zelene županije u Domovinskom ratu: “Ponosni smo što je Hrvatska uvijek znala stati na stranu pravde. Hrvatski antifašisti NOB-a i Domovinskog rata stali su u obranu ljudskog dostojanstva i pravednijeg društva. Njima u spomen, Primorsko-goranska županija realizirala je dva važna projekta, obnovu Spomen Muzeja Lipa u suradnji s Općinom Matulji i Spomen sobu Domovinskog rata koja je otvorena u kolovozu prošle godine, a koju smo pripremili u suradnji s braniteljskim udrugama.”

Komadina se osvrnuo i na današnje vrijeme u kojem smo, kako kaže, svjedoci novih prijetnji miru u svijetu, kroz terorizam i osuvremenjene oblike nasilja određenih grupa koje šire svoje ideologije.

“I sada, baš kao i onda treba pokazati da ne prihvaćamo i ne mirimo se s onime što predstavlja prijetnju kulturološkim i civilizacijskim postignućima. Ne smijemo dopustiti da žrtva naših branitelja i njihovih obitelji bude uzaludna. Upravo u spomen na njih moramo se boriti protiv bilo kakvog oblika ekstremizma, totalitarizma i podjela u društvu, njegovati demokraciju, toleranciju i pravdu te  težiti zajedništvu i miru”, zaključio je Komadina.

Uoči pozdravnih govora gradonačelnika Rijeke i župana Primorsko-goranske županije, minutom šutnje odana je počast poginulima u Drugom svjetskom ratu i u Domovinskom ratu.

Svečanoj akademiji prisustvovali su zamjenik gradonačelnika Miroslav Matešić, predsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke Dorotea Pešić-Bukovac, zamjenica župana Marina Medarić, predsjednik Županijske skupštine Erik Fabijanić, riječki nadbiskup msgr. Ivan Devčić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Dinko Tamarut i mnogi drugi.

U prigodnom programu sudjelovala je studentica područnog odsjeka Muzičke akademije Zagreb Katarina Toplek u pratnji prof. Vladimira Babina, glumica HNK Ivana pl. Zajca Aleksandre Stojaković Olenjuk te Riječki komorni zbor Val.

Grad Rijeka