Zamjenik župana Petar Mamula sudjelovao je na svečanom otvorenju edukativne staze „Ponikve“. Riječ je o tematskoj stazi dužine 8,5 km koja se proteže područjem naselja Ponikve u zaleđu Bakra. U nazočnosti direktorice Turističke zajednice grada Bakra, Sonje Jelušić Marić, edukativnu stazu otvorio je gradonačelnik Grada Bakra Tomislav Klarić.
Pozdravivši inicijativu Turističke zajednice Grada Bakra koja je uložila napore na uređenju poučne staze i približavanju krajolika Ponikava širem krugu ljubitelja prirodne i kulturne baštine zamjenik Mamula je rekao: “Naš današnji susret bi se slobodno mogao nazvati radnim nazivom „Nepoznata županija“. Drago mi je da se Primorsko-goranska županija s Turističkom zajednicom i Gradom Bakrom uključila u realizaciju ovog hvalevrijednog projekta. Kao Županija mi moramo raditi na osnaživanju turističke ponude, na kreiranju nekih novih sadržaja koji će omogućiti da naš turizam živi i u dane kad nije sunčano i kad nije toplo more. Ova edukativna staza svakako je jedan takav sadržaj i ja se nadam da će u turističkoj ponudi grada Bakra i Primorsko-goranske županije ovakve ponude činiti što veći obim.”
Zahvalivši Turističkoj zajednici grada Bakra i Primorsko-goranskoj županiji na podršci projektu gradonačelnik Klarić je rekao: „Mi smo se odlučili obnovit Bakar, obnovit sva naša naselja, pokrenuti gospodarstvo i silan trud i napor ulažemo da u ovaj naš prelipi kraj vrnemo život i zadržimo naše mlade ljude. Ova naša poučna staza tek je prvi korak va tom našem dugom putu koji je još pred nami, od same obnove Bakra, prezentacijskog centra va frankopanskem kaštelu, obnova svih naši 12 crkava, kapelica, liburnijskih gradina na području našega grada, obnova vinograda na bakarskimi prezidi, prapućanska dolčina… Toliko je bogatstvo naše prirode, a premalo to znamo cijeniti i premalo naši mladi znaju o tome.”
Okosnicu edukativne staze Ponikve čini jezerce “Sad ga ima, sad ga nema”, prirodni fenomen kod kojeg se prilikom izdašnih oborina ili topljenja snijega na planinama u zaleđu formira periodično krško jezero čija voda doseže dubinu preko dvadeset metara. Jezero koje nastaje i nestaje, te njegove biljne, životinjske, povijesne i krške posebnosti objedinjene su u obliku 6 informacijsko-edukativnih ploča s tekstom na 4 strana jezika, te 6 malih tematskih tabeli s oznakama zanimljivosti. Projekt u vrijednosti od 73.789,82 kuna sufinanciran je sredstvima Grada Bakra, Turističke zajednice Grada Bakra i Primorsko-goranske županije.
Edukativna staza Ponikve nastala je kao poticaj lokalnom stanovništvu da Ponikve prepozna kao izletničko odredište tijekom cijele godine te kao dodatna ponuda za turiste koji u Ponikvama mogu upoznati raznovrsnu prirodnu baštinu bakarskog kraja.
