Povežite se s nama


I ove godine Rijeka obilježava ETM (Europski tjedan mobilnosti), u koji se Grad Rijeka i Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje već godinama uključuje promovirajući održivu mobilnost, sprečavanje emisije štetnih plinova te kvalitetniji način života i kulturu življenja u urbanim sredinama.

Svake godine zatvara se neka gradska prometnica, pretvara u pješačku zonu i time ukazuje na značaj reduciranja prometa u centru grada i samoj urbanoj jezgri.

Ove godine zatvorit će se Ciottina ulica, u periodu od 16. do 22.rujna, za cijelo vrijeme trajanja ETM. „Središnja tema Europskog tjedna kretanja glasi “Čista, zajednička i inteligentna mobilnost s pozivom na akciju „Dijeljenje te vodi dalje”. To je ujedno i poziv građanima da se zajedno povezu na posao i dijele javne prometne površine. Da bi učinak bio još veći, ove godine ulicu zatvaramo na čak 7 dana.“, izjavio je Srđan Škunca, pročelnik Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem

Predviđen je program za sve uzraste u sve dane trajanja manifestacije izuzev ponedjeljka 18. rujna i utorka 19. rujna kada je predviđeno hodočašće. Bogat program na konferencije za medije predstavila je Eda Rumora, ravnateljica Direkcije za razvoj, urbanizam i ekologiju. U Ciottinoj nas tako očekuje zanimljiv edukativno-zabavni program, glazbenici i DJ-i, sportske aktivnosti, oslikavanje ulice, art i kreativni sajam, ples i zabava, književnici u akciji, modna revija na cesti i još mnogo toga. U ETM se uključuju i poslovni subjekti, tako se dio programa održava u suradnji s „Dnevnim boravkom“. Na edukativno-kreativne radionice dolaze djeca iz vrtića te učenici osnovnih i srednjih škola, a pozvani su i svi građani te se mogu pridružiti aktivnostima i uživati u programu u Ciottinoj ulici tijekom Europskog tjedna mobilnosti.

Svake se godine Europski tjedan kretanja odabirom tzv. središnje teme usredotočuje na neki od gorućih problema povezanih s održivom mobilnošću.

Tako je ove godine zajednička je tema Europskog tjedan mobilnosti usredotočena na koncept dijeljenja. Korištenjem zajedničkih oblika prometa možemo smanjiti naše troškove i ugljični dioksid, a ujedno možemo pospješiti naš socijalni razvoj upoznajuću nove ljude na tim putovanjima i tako obogatiti naše putovanje i učiniti ga društvenijim.

Dijeljenje nam također omogućuje i lakše miješanje vrsta prijevoza. Vožnja, bicikliranje, javni promet – sve je to moguće kada dijelimo. Istraživanja nam pokazuju kako prihvaćanjem zajedničke mobilnosti može imati pozitivan utjecaj na naše gradove i naselja, tako da svaki automobil za zajedničku vožnju s ceste uklanja otprilike 15 osobnih automobila.

Konferencija za medije -ETM

Europski tjedan mobilnosti / kretanja je manifestacija posvećena održivoj mobilnosti koja se uz financijsku i političku potporu Europske komisije od 2002. godine održava u razdoblju od 16. do 22. rujna. Tri organizacije, Eurocities, Energy Cities i Climate Alliance, imaju ključnu ulogu u koordinaciji aktivnosti i promociji čitave manifestacije, koja predstavlja odličnu platformu lokalnim vlastima za ostvarenje sljedećih ciljeva:

• podizanje svijesti građana svih dobi o štetnosti po okoliš i kvalitetu života postojećeg načina kretanja u gradovima,
• promociju inicijativa i najbolje prakse povezane s održivim urbanim kretanjem,
• uspostavu učinkovitih partnerstava s lokalnim dionicima,
• naglašavanje predanosti lokalnih vlasti za uspostavu održivih prometnih politika,
• pokretanje novih dugoročnih politika i trajnih mjera,
• sudjelovanje u široj europskoj kampanji, dijeleći zajedničke ciljeve s drugim gradovima sudionicima.

Europski tjedan mobilnosti izrastao je iz inicijative ‘U gradu, bez mog automobila!’, pokrenute u Engleskoj 1995. godine. Zahvaljujući svojim ciljevima, ograničenju motoriziranog prometa u određenim urbanim područjima i poticanju korištenja održivih načina prijevoza, brzo je prihvaćena od velikog broja lokalnih vlasti širom Europe, a 2000. godine uz potporu tadašnje Europske povjerenice za okoliš Margot Wallström ‘Dan bez automobila’ ustanovljen je kao Europska inicijativa.

Europski su građani još od njezinih početaka 2002. godine u velikom broju prepoznali u ovoj inicijativi idealnu priliku da promijene svoj svakodnevni način putovanja i kretanja po gradu, a ostavljanjem automobila kod kuće učine veliki korak prema poboljšanju kakvoće zraka i unapređenju svoga zdravlja.

Detaljne informacije o Europskom tjednu kretanja, upute i pomagala mogu se naći na web stranici: www.mobilityweek.eu te Facebook stranici Rijeka u kretanju gdje ćemo informirati o događanjima i utjecajima vremenske prognoze.

Program: Ciottina ulica, 16.-22.09.2107.


Subota – 16.9.

 10:00 postavljanje likovnih skulptura u Ciottinoj ulici – Akademija primijenjenih umjetnosti

10:00 – 19:00  sportski kutak u Ciottinoj by Klub Mladih

10:00 – 19:00  Art i kreativni izlagači (održivi kreativni razvoj i štandovi)

10:00 – 13:00 – Turistička zajednica – prezentacija brošura riječkog prstena – rute za bicikliste i pješake – električni bicikl Autotrolej i dva obična bicikla, uz demonstraciju vožnje

10:30 – 11:15 – Mali Riječani i Morčići – koncertno otvaranje ETM u Ciottinoj

12:00 – 14:00 – Tinta 910 – tinta se prelijeva Ciottinom, pisci u akciji, pisci pišu u Ciottinoj (Dnevni boravak)

12:00 – 15:00 DJ Sanjin i program „U ritmu glazbe u Ciottinoj, bez automobila“

19:00 – Goran Tomić, a.k.a. Jimmy – flamenco trio


Nedjelja 17.9.

 11:00-19:00 Art i kreativni izlagači – sajam, štandovi (promocija i prodaja)

18. i 19.09. – Ciottina postaje mjesto hodočašća, posjet Sv.Lopolodu Mandiću u Kapucinskoj crkvi na Žabici

Utorak 19.9.

 11:30 Predavanje/tribina u Gradskoj vijećnici – „Koncept ETM i dijeljenje saobraćaja“

Srijeda 20.9.

 10:00-13:00  Mladi čuvari okoliša oslikavaju Ciottinu ulicu

Radionica za Mlade čuvare okoliša – „Smanjimo ugljični dioksid dijeljenjem prijevoza“

12:00-14:00 „Putujmo drugačije – dijelimo prijevoz (Car shearing“) – radionica za srednje škole, obje radionice Eko school Dr.Marty Cvetković

19:30 grupa The Siids

19:45-20:05  Performance Plesne grupe Flame

20:30 Večernje projekcije dokumentaraca na platnu

Četvrtak 21.9.

 12:00-14:00  Degustacije zdrave hrane,  stručna radionica za zdravu prehranu, vježbanje – „Dnevni boravak postaje Kuhinja za savjete“

15:00 Akademski slikar Aleksandar (Saša) Rokanović – 15 – minutno portretiranje prolaznika tehnikom akrila na papiru

15:30 Open air izložba akademskog slikara Ivana Paulića

17:00 – 20:00  Plesnjak – radionica plesa i slobodnog pokreta, uz učitelje plesa (u slučaju kiše Dnevni boravak)

17:30 -19:00 Plesna radionica salse

Petak 22.9.

 10:00 – 12:30 Dolazak pozvanih škola i vrtića

10:00 – 12:30 Edukativne i kreativne radionice:

  • Autotrolej – ponašanje i sigurnost u javnom prijevozu – eko busić
  • Kretanje životinja i Životinjska joga – Prirodoslovni muzej 21
  • DJ radionica za velike učenike
  • Kretanje i zbrinjavanje otpada u okolišu
  • „Smanjimo ugljični otisak“ radionica za osnovne škole i vrtiće
  • Školske prometne jedinice – sigurnost u prometu
  • Sportski kutak u Ciottinoj by Klub mladih, s animatorom i trenerima
  • Mladi čuvari okoliša – štand s biljkama i otiscima stopala, održivi razvoj

12:00 – 21:00 – DJ Sanjin M „U  ritmu glazbe u Ciottinoj, bez automobila“

12:30 – 13:30 My Happy Skirt & Herbalife – Modna revija

14:00 – 17:00 After work chill party – DJ & kava u Dnevnom boravku uz vježbanje by Herbalife

18:00 – 19:00 – grupa Flame, nastup

19:00 – 21:30 – Melita Lovričević & jazz ansambl

Uz nastup plesnih grupa i mogućnost radionice za pristutne, uz učitelja plesa