Vijesti - Rijeka
Započela akcija izmještanja i neutralizacije mine iz riječke luke
Zvukom sirene jutros u 06.09 sati, označen je početak akcije izmještanja mine zaostale iz Drugog svjetskog rata koja se nalazi u riječkoj luci, a potom i njezine neutralizacije.
U tijeku su aktivnosti izmještanja mine i pripreme za njezino tegljenje na lokaciju na kojoj će biti neutralizirana, a koje provode ronioci specijalne policije MUP-a. Po završetku ove faze, mina će biti otegljena na lokaciju neutralizacije.
Akcija se za sada odvija po planu.
Uoči početka samog postupka izmeštanja i neutralizacije mine, radi mjera sigurnosti u potpunosti je evakuirano tzv. crveno područje odnosno poručje uz samu riječku luku. Radi o oko 500 osoba koje su većinom smještaj pronašle kod obitelji, prijatelja i slično, a 15-ak osoba smješteno je u riječkog Dvorani mladosti na Trsatu gdje su im pripremljeni ležajevi te okrepa.
Također, područje uz riječku luku zatvoreno je za sav cestovni, željeznički i zračni, kao i pomorski promet, a zatvoreni su i svi gospodarski objekti. Cestovni promet u gradu, odvija se tzv. sjevernim koridorom, odnosno ulicama Vukovarska, Viktora Cara Emina, Fiorello la Guardia, Pomerio i Žrtava fašizma. Zatvoreni su odnosno izmješteni i željeznički te autobusni kolodvor.
Definirana je i tzv. “žuta zonu” za koju je izdana preporuka smanjenog kretanja i smanjenih aktivnosti. “Žuta zona” obuhvaća zonu omeđenu ulicama: Wenzelova, Ribarska, Fiumara, Žrtava fašizma, Pomerio, Fiorella la Guardije, Viktora Cara Emina, Vukovarska, dio Čandekove, dio Rikarda Benčića i Podmurvice te akvatorij Riječkog zaljeva.
Stanari ove zone upućuju se da tijekom trajanja same akcije ne borave na otvorenom, niti uz staklene površine. Prozore i vrata sa staklenim površinama je najbolje otvoriti, a rolete i sjenila (škure) pritvoriti. Također, daje se preporuka ugostiteljskim objektima i ostalim gospodarskim subjektima u “žutoj zoni” da u navedenom razdoblju, zbog potrebe smanjenog kretanja u toj zoni, ne planiraju rad.










