Povežite se s nama

Vijesti - PGŽ

Talijanska tvrtka za radnike u 3. maju uzela tri apartmana u Mošćeničkoj Dragi i nikad ih nije platila

Objavljeno

na


--------------------------------------------------


--------------------------------------------------


Općinski sud u Rijeci, Stalna služba u Opatiji, 16. srpnja 2026. objavio je presudu  kojom je talijanskoj tvrtki Alpha M.T.B.
Srl naloženo da privatnom iznajmljivaču iz Mošćeničke Drage isplati 3.261,73 eura za neplaćeni smještaj svojih radnika, zajedno sa zakonskim zateznim kamatama i gotovo 2.800 eura troškova sudskog postupka.

Prema presudi, talijanska tvrtka početkom ožujka 2023. godine putem platforme Booking.com rezervirala je dva studio apartmana i jedan apartman za smještaj svojih zaposlenika koji su na Kvarner došli zbog posla u riječkom brodogradilištu “3. maj”. Prvotna rezervacija odnosila se na razdoblje od 19. ožujka do 1. travnja, no naknadno je produžena do 7. travnja iste godine.

Dogovoreno je da će račun biti izdan na ime tvrtke te podmiren po završetku boravka.

Nakon odlaska radnika komunikacija je prekinuta

Iznajmljivač je po završetku boravka ispostavio račun u ukupnom iznosu od 3.261,73 eura te ga dostavio direktoru tvrtke s kojim je prethodno dogovarao rezervaciju i uvjete smještaja. Međutim, nakon primitka računa komunikacija je, kako proizlazi iz presude, potpuno prekinuta.

Unatoč višestrukim podsjetnicima i pokušajima kontakta, račun nikada nije plaćen.

Zbog toga je iznajmljivač podnio i kaznenu prijavu, o kojoj je Općinsko državno odvjetništvo provodilo izvide, ali je istodobno pokrenuo i građansku parnicu radi naplate duga.

Radnici uredno koristili apartmane

Tijekom postupka saslušana je i supruga iznajmljivača koja je potvrdila kako su radnici talijanske tvrtke gotovo tri tjedna boravili u apartmanima te svakodnevno autobusom odlazili na posao u “3. maj”.

Navela je kako je predstavnik tvrtke dolazio provjeriti smještaj te da ni on niti radnici tijekom boravka nisu imali nikakvih primjedbi.

Prema njezinu iskazu, direktor tvrtke nakon odlaska radnika još je jednom telefonski obećao da će sljedeći dan doći podmiriti račun, ali se više nikada nije pojavio.

Sud je prihvatio njezin iskaz, kao i iskaz samog iznajmljivača, ocijenivši ih vjerodostojnima i usklađenima s ostalim dokazima.

Tvrtka se nije očitovala

Budući da sud nije uspio uručiti tužbu talijanskoj tvrtki na adresi njezina sjedišta, ni putem međunarodne dostave ni preporučenom poštom, imenovan joj je privremeni zastupnik.

On je osporio tužbeni zahtjev navodeći da nema dokaza kako je tvrtka prihvatila ponudu i obvezala se platiti smještaj.

Sud takvu argumentaciju nije prihvatio.

Utvrdio je kako je rezervacija uredno izvršena putem Booking.com-a, da su zaposlenici tvrtke koristili sva tri apartmana od 19. ožujka do 7. travnja 2023. godine, da je usluga pružena u cijelosti te da iznos računa odgovara cijenama objavljenima na platformi Booking.com.

Sud: Usluga je pružena, račun mora biti plaćen

Sud je zaključio da su stranke sklopile valjan ugovor o pružanju usluge smještaja te da je iznajmljivač ispunio svoju obvezu, dok talijanska tvrtka nije izvršila svoju – plaćanje ugovorene cijene.

Zbog toga je naloženo da tvrtka isplati puni iznos od 3.261,73 eura, uz zakonske zatezne kamate koje teku od 18. travnja 2023. godine do isplate.

Osim glavnog duga, tvrtka mora nadoknaditi i 2.779,45 eura troškova postupka, koji uključuju odvjetničke troškove, trošak privremenog zastupnika, prijevoda te sudskih pristojbi. Presuda nije pravomoćna te je protiv nje dopuštena žalba.

Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing
Marketing

Fiuman Plus

Društvene mreže